Soborul Sfantului Ioan Botezatorul

Soborul Sfantului Ioan Botezatorul

Soborul Sfantului Ioan Botezatorul este sarbatorit de Biserica Ortodoxa pe 7 ianuarie. A doua zi dupa sarbatoarea Botezului Domnului se face pomenirea Soborului Sfantul Ioan Botezatorul, cel care L-a botezat pe Domnul Hristos si care a pregatit omenirea pentru a primi, prin pocainta, Evanghelia Imparatiei lui Dumnezeu.

Despre Sfantul Ioan scriu toti cei patru evanghelisti, care ne prezinta nasterea minunata de la Dumnezeu, prin parintii Zaharia si Elisabeta (Luca 1), viata sa in pustie si pregatirea pentru misiunea pe care Dumnezeu i-o va incredinta - aceea de Inainte-Mergator, Botezator, Martor si Marturisitor al Mantuitorul Iisus Hristos. El propovaduia pocainta si va boteza cu apa in raul Iordanului.  Daca botezul lui Ioan era botezul pocaintei in nadejdea iertarii, numai Botezul in Hristos si cu Hristos aduce omului cu adevarat iertarea pacatelor.
 
In aceasta zi de mare sarbatoare toti crestinii, si in special cei care-i poarta numele: Ioan, Ion, Ioana, Ionela trebuie sa-l praznuiasca crestineste, prin participare la Sfanta Liturghie, impartasire si apoi bucurie cumpatata in jurul mesei cu cei dragi.
 
Dintre toti sfintii intalniti in calendarul crestin ortodox, Sfantului Ioan Botezatorul ii sunt inchinate cele mai multe zile de praznuire: Nasterea (24 iunie), Taierea capului (29 august) si Soborul Sfantului Ioan Botezatorul (7 ianuarie), Intaia si A doua aflare a capului (24 februarie), A treia aflare a capului (25 mai), precum si Zamislirea (23 septembrie). Acest fapt subliniza, pe de o parte, cinstirea pe care Dumnezeu a daruit-o Sfantului Ioan, Botezatorul Domnului, dar si puterea de har pe care "cel mai mare om nascut din femeie” o are in ajutorul credinciosilor.